5 Nisan 2010

Paslanmaz Çelik Ürünler Hakkında

Bimeks Çelik 1989 yılında kurulmuş, öncelikli olarak ihracat alanında çalışmaya başlamıştır.Daha sonra, ithalat ve iç piyasaya satış gündeme girmiştir.2000 yılında Avrupa’nın önde gelen çelik üreticilerinden İtalyan Rodacciai S.p.A firması ile ortak olmuştur.

Bimeks Çelik soğuk çekme ,kabuk soyma ,taşlama yöntemleri ile üretilen parlak yüzeyli otomat, karbon , alaşımlı çeliklerin yanı sıra, yüksek miktarda paslanmaz çelik tel ve çubuk satmaktadır.Paslanmaz teller , dövmelik-civatalık,yay , örgü ve kaynak teli olarak stoklarımızdan satılmaktadır.Ayrıca, soğuk dövmeye uygun olarak üretilen
kabuk soyulmuş veya soğuk çekilmiş ısıl işlem görmüş karbon ve alaşımlı tel de satılmaktadır.Bimeks Çelik’in diğer bir faaliyeti ise,yay,cıvata,paketleme ve çivi makinaları ve ekipmanlarının satışı ve satış sonrası teknik hizmetinin gerçekleştirilmesidir.
Satışını yaptığımız paslanmaz çelik ürünler, aynı zamanda ortağımız olan Rodacciai S.p.A. firmasının ve  diğer Rodacciai Group firmalarının İtalya ve İspanya’ da bulunan tesislerinde üretilmektedir. Satış ve pazarlama faaliyetlerimiz İstanbul Tuzla O.S.B., İzmir, Ankara ve Bursa depolarımız vasıtasıyla yürütülmektedir. Ürünlerimizin tamamı EN 10204/3.1 kaliteli belgeli ve çatlak konrollü olarak teslim edilmektedir.
Paslanmaz çelikler, diğer çeliklere göre çok üstün olan korozyon direnci özellikleri ile ön plana çıkar. Bazı paslanmaz çelik türlerinde de yüksek sıcaklık dayanımı ön plana çıkmaktadır. Krom (Cr) ve diğer alaşım elementlerinin ilavesi ile elde edilen bu özellikler malzemelerin, kimya sanayi veya denizcilik sektörü gibi özellikle yıpratıcı ortam şartlarında kullanımına imkan sağlamaktadır. Bunlara ek olarak; genel dış ortam uygulamalarında ve mimaride zamana karşı dirençli yapıların elde edilebilmesi için de kullanılması tavsiye edilmektedir.

Satışını yaptığımız paslanmaz çelik ürünleri çubuk ve tel olarak iki ana gruba ayırabiliriz.
Tel grubu kendi içinde, aşağıda listelenmiş son kullanım yerlerine göre 5 alt gruba ayrılmaktadır.
Paslanmaz Soğuk Dövmelik Teller
EN 10263-5 standardına göre, otomotiv, beyaz eşya ve daha birçok sektörde kullanılacak bağlantı elemanlarının imalatında kullanılmak üzere üretilmektedir. Muhtelif ebatlarda kangal ve sepetlerde sevk edilmektedir.
Paslanmaz Yaylık Teller
EN 10270 – 3 standardına göre üretilip, otomotiv, beyaz eşya, mobilya ve daha bir çok sektörde kullanılmak üzere birçok çeşit yay imalatında kullanılır.
Paslanmaz TIG Kaynak Telleri
EN 12072 standardına göre üretilip otomotiv, beyaz eşya, petro-kimya endüstrilerinde kullanılmaktadır. Çeşitli boylarda çubuk olarak üretilmektedir.
Paslanmaz MIG Kaynak Telleri
EN 12072 standardına göre üretilip otomotiv, beyaz eşya, petro-kimya endüstrilerinde kullanılmaktadır. Çeşitli biçim ve ebatlarda  makaralara sarılmış olarak üretilmektedir.
Öz Teli
Kaynak teli imalatında hammadde olarak kullanılmaktadır. Kangal, çubuk veya makaraya sarılmış olarak üretilmektedir.
Çubuk grubu ise yapılarına göre ferritik, martenzitik ve östenitik olarak 3 gruba ayrılmaktadır.
Ferritik Paslanmaz Çelikler (EN 10088-3’ e göre)
Ferritik yapıları nedeniyle su verilemez. Soğuk çekme işlemi uygulanarak mekanik dayanım özellikleri geliştirilebilir. Cr içeriği iyi bir korozyon direnci sağlar.
En çok kullanılan türü 430 kalitedir. Otomotiv ve ev eşyaları sektörlerinde oldukça yaygın olarak kullanılır. Kükürt (S) ilave edilmiş hali olan 1.4105 iyi işlenebilirlik özelliğine sahiptir ancak korozyon direnci düşüktür.
Martenzitik Paslanmaz Çelikler (EN 10088-3’ e göre)
Sertleştirilebilir çeliklere uygulanan metoda benzer bir metotla ıslah edilebilir. Islahlı ve iyi işlenebilirlik ve deformasyon özellikleri için tavlanmış halde tedarik edilebilir. En iyi korozyon dayanımı soğuk işlemden önce ıslah işlemi uygulanan çubuklarda veya talaşlı imalattan sonra ıslah işlemi uygulanan parçalarda elde edilebilir.
410 kalite genel kullanım amaçlı bir kalitedir fakat sertleşebilirliği sınırlıdır. Tavlı şeklinin soğuk şekillendirilebilirliği iyidir. 416 kalitenin kimyasal bileşimi 410 kaliteninkine yakındır ancak Kükürt (S) ilavesi ile işlenebilirliği geliştirilmiştir. Bu nedenle otomatik tezgahlarda iyi sonuçlar vermektedir.
420A, 420B, 420C ve 420C1 martenzitik paslanmaz çelikler arasında en yaygın olan kalitelerdir. Yükselen Karbon (C) ve Krom (Cr) içerikleri ile birbirlerinden ayırt edilirler; sertleşebilirlik ve su vermeden sonra elde edilen sertlik değerleri A’ dan C1’ e doğru ilerledikçe iyileşir.
429 ve X46CrS13 kaliteler sırasıyla 420B ve 420C kalitelerin Kükürt (S) ilave edilmiş halleri olarak düşünülebilir.
430F Kükürt (S) içeren bir kalitedir, özellikle otomatik tezgahlarda kullanımda çok iyi sonuçlar vermektedir. Paslanmaz çeliğin otomatı olarak da isimlendirilmektedir.
1.4122 yüksek Karbon (C) içeriği ve dolayısıyla çok iyi sertleşebilirlik özelliği ile ön plana çıkan bir kalitedir. Aynı zamanda içerdiği Molibden (Mo) sayesinde de ısı ile ilgili özellikleri iyileşmektedir.
431 kalite belli miktarda Nikel (Ni) içerdiği için korozyon dayanımı yüksektir.
631M genellikle anten imalatında kullanılan bir kalitedir.
Östenitik Paslanmaz Çelikler (EN 10088-3’ e göre)
Krom (Cr)’ a ilaveten yüksek miktarda Nikel (Ni) içerdikleri için korozyon direnci özellikleri çok gelişmiştir. Östenitik yapı su vermeye müsaade etmemektedir ancak soğuk çekme işlemi ile yüksek dayanım elde edilebilmektedir.
302, tel çekme operasyonu sonucunda yüksek dayanım değerlerine ulaşabildiği için yay, anten ve yüksek mukavemetli parçaların imalatında kullanılan bir kalitedir.
Kükürt (S) ilave edilmiş 303 kalite, talaşlı imalatta iyi işlenebilirlik sağlamaktadır. Özellikle otomatik tezgahlarda iyi sonuç vermektedir.
304 kalite, yüksek korozyon dayanımı, soğuk şekillendirilebilirlik, kaynak edilebilirlik ve polisaja uygunluk özelliklerini birleştirerek tesis mühendisliği, otomotiv sektörü, ev eşyaları sektörü, çatal bıçak, kova ve ızgara imalatı gibi uygulamalarda yoğunlukla tercih edilmektedir.
304L, 304 kaliteye göre daha düşük Karbon (C) içeriğine sahiptir. Bu sayede taneler arası korozyon direnci ve kaynak edilebilirliği daha gelişmiştir.
321 ve 347 kaliteler sırasıyla Titanyum (Ti) ve Niyobyum (Nb) ilavesi ile 304’ e göre daha kararlı bir yapıya sahiptir. Bu sayede taneler arası korozyon özellikleri daha da iyileşmektedir.
304ST, 304Cu ve 305 kaliteler özellikle çok iyi soğuk plastik deformasyon özellikleri ile ön plana çıkmıştır. Soğuk dövme işlemi için en uygun kalitelerdir. Aşırı deformasyon yapılan durumlarda bile bir hayli iyi sonuçlar alınmaktadır.
316, Molibden (Mo) ilavesi sayesinde 304’ e göre korozyon direnci daha yüksek olan bir kalitedir. Özellikle Klor (Cl)’ lu bileşikler içeren ortamlarda korozyon direnci yüksek olduğu için denizcilik ile ilgili uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır.
316L, 316 kaliteye göre daha düşük Karbon (C) içeriğine sahiptir. Bu sayede taneler arası korozyon direnci ve kaynak edilebilirlik özellikleri daha iyidir. Titanyum (Ti) ilavesi ile daha kararlı hale getirilmiş 316Ti ile kimya endüstrisinde kullanımda taneler arası korozyon engellenebilmektedir.
Bimeks Çelik üreticisi ,Rodacciai S.p.A, yoğun çalışmaları sonucu paslanmaz çeliklerde rastlanan talaşlı imalat proses problemlerini, kontrollü Kükürt (S) içeriği ve 304 Plus, 303 Plus, 316 Plus gibi östenitik “Plus” aralığındaki kaliteler ile çözmüştür.
GVR kalite de ise özel çelik üretim prosesi ve Kükürt (S) ilavesi sayesinde yüzey kalitesi, üretim verimliliği ve modern talaşlı imalatta çok büyük önem taşıyan takım ömrü özelliklerinde çok iyi sonuçlar elde edilmiştir.

Östenitik – Ferritik ve Isıya Dayanımlı Östenitik Paslanmaz Çelikler
Paslanmaz çelik ürün grubumuz, duplex olarak da adlandırılan iki fazlı kaliteler SS2324, AISI 2005 ve ısıya dayanımlı östenitik kaliteler 310 ve 314 ile sona ermektedir.
SS2324 ve AISI 2005, mükemmel korozyon dayanımları nedeniyle petrol platformlarında kullanılmaktadır.
310 ve 314 kaliteler ise yüksek sıcaklık ortamlarında kullanılmaktadır.
Bimeks Çelik olarak yurtiçinde satışını yaptığımız paslanmaz çelik çubuk ürünlerin büyük çoğunluğu beyaz eşya sektöründe kullanılmak üzere imal edilen parçalarda kullanılmaktadır. Daha sonra sırasıyla otomotiv ve ev aletleri sektörleri gelmektedir. Dalgıç pompa mili imalatı için de önemli miktarda satışımız bulunmaktadır.
Paslanmaz çelik tel ürünlerin ise büyük bölümü bağlantı elemanları sektöründe kullanılmaktadır. Daha sonra yay ve hidrolik uygulamaları gelmektedir.
İhracatını yaptığımız paslanmaz çelik çubuklar ise yazıcı şaftları ve dalgıç pompa sektörlerinde kullanılmaktadır.

2009 yılında Mart ayından itibaren ekonomik krizin etkilerini artan bir ivme ile üzerimizden attığımızı
söyleyebiliriz.2010 yılında da kaliteli ürünü, doğru yerde kullanımlarının gerçekleşmesi için müşteri ilişkilerimizi geliştirmeye devam edeceğiz.Satış sonrası desteğimizi daima sürdürerek bu yılın ilk üç ayında olduğu gibi başarılı bir satış grafiği çizeceğimize inanıyoruz.

Bimeks Çelik Grubun en yeni üyesi olan Bimeks – Arsay Çelik Tel, 2010 yılı hedefleri içinde olan paslanmaz çelik tel üretiminin arttırılması için faaliyetlerine tüm hızıyla devam etmektedir. Öncelikle hedeflenen yaylık ve soğuk dövmelik paslanmaz çelik tel üretimi için sürdürdüğü geliştirme faaliyetleri, tecrübeli ve işinin ehli personelin de katkılarıyla en kısa zamanda sonuçlandırılacaktır. Konusunda uzman ve deneyimli satış – pazarlama ekibi aracılığıyla tüm pazar en kısa zamanda bilgilendirilecektir.

05.04.2010 Metalsan dergisine gönderildi.
Teknik açıklamaları Mehmet Toktur hazırladı.