18 Ocak 2007

Demir Çelik Store

Pazarın lider kuruluşlarından birisi olan Bimeks Çelik 2000 yılında  başlatılan yeniden yapılanmasını , İstanbul ve Bursa’da; sonra İzmir’de 3.deposunu açarak sürdürdü ve
2007 yılı ilk yarısında Ankara deposunun faaliyete geçmesi için çalışmalara başladı.

Bimeks Çelik, İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesinde yaptırdığı 5000 m2 kapalı alanlı binasını 2005 yılı sonunda tamamlamıştır.
Üretim ile ilgili olarak 2005 yılında hazırlanan mastır plan çerçevesinde uygulama devam etmektedir ve Bimeks Çelik bu çerçevede 2007 yılında üretime başlamayı planlamaktadır.
Soğuk işlenmiş çelik çubukların (otomat, karbon, alaşımlı, paslanmaz) tedarikinde ve dövmelik, örgülük, kaynaklık ve yaylık (karbonlu, alaşımlı ve paslanmaz) tel malzemeyi stoktan veya  sipariş üzerine satan Bimeks Çelik  , 2006 yılı için belirlenen satış hedeflerini %100 oranında gerçekleştirilirken paslanmaz ürünlerde (tel ve çubuk) hedeflerin üzerinde satış gerçekleştirmiştir.

Tüm ürünler  Rodacciai SpA ‘ nın  Avrupa’nın  çeşitli  ülkelerinde  bulunan ve  konusunda lider olan  fabrikalarında  otomotiv , beyaz eşya , makina imalat , petrol ve
Silah  endüstrilerinin zor şartlara sahip şartnamelerine göre üretilmekte , çatlak  kontrolü , ultrasonik kontrol , lazerli çap kontrolü gibi çeşitli testlerden % 100 olarak  geçirildikten sonra  EN 10204 / 3.1  kalite belgeleri  ile  belgelendirilip müşterilere  fabrikalarına teslim edilmektedir .

Bimeks Çelik’in önemli faaliyetlerinden bir diğeri , İstanbul Metal ve Metal Dışı İhracatçıları birliğinin (İMMİB) 1990 yılından bu yana eski bir üyesi olarak , önemli tutarda  çelik ihracatı da yapan bir kuruluş olmasıdır. 2006 yılının ihracat rakamını şu an için 6,5 milyon Euro olarak gerçekleşmiştir.

Bimeks Çelik’in diğer bir faaliyeti ise,yay,cıvata,paketleme ve çivi makineleri ve ekipmanlarının satışı ve satış sonrası teknik hizmetinin gerçekleştirilmesidir. Bu faaliyet alanında da Bimeks Çelik bir TİAD üyesi olarak ithalatçı konumu yanı sıra döviz kazandırıcı faaliyetler içerisindedir. 2000 yılından bu yana üretici firmalar ile yapılan distribütörlük anlaşmaları Türkiye pazarı ile birlikte Orta Doğu pazarını da kapsadığından ülkeye önemli oranda döviz kazandırılmaktadır. Makine ve ekipmanlarının satışı konusunda da 2006 yılı içinde önemli aşamalar kaydedilmiştir. Türkiye’de gerçek anlamda makine eğitimi ve servisi veren bir konuma ulaşılmıştır ve bu konuda mühendislerimiz her geçen gün daha yeni bilgilerle piyasayı beslemektedir.

Çelik Satış Merkezleri / depoları aracılığı ile kaliteli çeliği doğru fiyatla sağlamaya yönelik satış ağının oluşturan Bimeks Çelik  Avrupa’nın standart dışı mallarının, iç piyasaya pazarlanmasının daima  karşısında olmuştur.Genel olarak çelik sektöründe karşılaşılan,standart dışı malzeme daha düşük fiyatlara “sertifikalı-standart “malzeme yerine yüksek karlarla satılmaktadır ve  bu durum mamul kalitelerini düşürmektedir.
Bu durum tamamen ana sanayinin talep  ettiği standart malzeme talebinin kontrolü amacını taşımaktadır. Böyle bir işbirliği kısa dönemde yan sanayilere sanki dezavantaj gibi görünse de esasen orta ve uzun dönemde büyük avantajlar sağlamaktadır.

Standartlara uygun çeliğin, doğru yerde kullanımının sağlanmasının yaygınlaştırılması temel misyonlarımızdandır.Bunun gerçekleşmesi için çelik kullanıcılarımız ile işbirliği içinde, onların alt yapılarını güçlendirmelerine katkıda bulunarak doğru malzeme seçiminde yol gösterici olma özelliğimizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Bimeks Çelik’ i farklı kılan bir başka unsur da personelin niteliğidir. Toplam 40 kişiden oluşan personelin yarıdan fazlası mühendistir. Yüksek öğrenim görmüş personel sayısı da toplam personelin %75’idir. Burada temel amaç müşterilerimize hizmet kalitesini en üst düzeyde tutmaktır. Bu nedenle iç ve dış piyasalarda müşterimiz olsun veya olmasın pek çok firma Bimeks Çelik’ten aldığı mal ve hizmet kalitesine övgülerini dile getirmektedir. Bu durum firmada yönetici olarak çalışan bizler için son derece değerlidir. Bunun para ile satın alınamayacağını bildiğimiz için gerçekten son derece onur duymaktayız ve müşterilerimizin bize verdiği bu sıfata müteşekkiriz. Bu sıfata yakışır olmaya devam edeceğimizi burada bir kez daha vurgulamak isterim.

YAYIN : DEMİR ÇELİK STORE
İLGİLİ : Deniz UZUNKALE
TARİH : 18.01.2007